Aga kui pakiks oma 10 asja ja koliks maale!?

Mõeldud-tehtud ehk lugu sellest, kuidas meie neljaliikmeline (koer sh) just like that maale kolida otsustas. Ja kui ma räägin maale kolimisest, siis mõtlen ma kohta, kus elab vaid mõnisada inimest ja lähima kaubamajani on 60 km, üks külapoeke ja lasteaed on veel alles jäetud ja nagu minusugustele aktivistidele kombeks, siis kavatsen teha kõik endast sõltuva, et seal külas elu käima hakkaks.

Ma olen ju ise hoopiski Jõgeva tüdruk ja see Tallinna sagin väsitas mind umbes teisel päeval, mil seal olin elanud. Läks mõned aastad (täpsemalt 5) enne, kui suutsin veenda oma abikaasat linnast välja kolima – nii lõpetasime me Keilas. Sellest on nüüd möödas TÄPSELT (jah, TÄPSELT) kaks aastat. Aeg edasi liikuda või peaks ütlema tagasi, sest meie uus kodu on Jõgevale ikka kõvasti lähemal kui Keila. Tallinna sagin oli Keilas ikka veel liiga hästi tunda ja lõputud võitlused olid nii väsitavad. Sain aru, et lõputu selgitustöö “haigeid lapsi ei tooda lasteaeda” asemel on hoopis parem (ja efektiivsem) lahendus enda laps lasteaiast ära võtta. Ja kui juba laps aiast ära võtta, siis samahästi võib täiesti ära kolida. Vastu sai võetud ka otsus, et nüüdsest on meie peres lisaks kodusele lapsele ka üks kodune isa. Ei, ma ei teeni miljoneid, aga me saame hakkama.

Kui alguses jäi meile piltide näol silma maja, mis oli renoveeritud ja juba mugavaks tehtud, siis täna elame majas, mis on pärit aastast 1970 ja peaaegu kõik tehtu on ka sinna aastasse jäänud. Vahepeal tundus, et isegi põrandapesu tehti viimati vahetult peale maja ehitamist. Juhtus nii, et see maja, mis küll oli renoveeritud, asus krundil, millel ei olnud aeda ümber ning selleks, et aias oleks mingitki ruumi koerale ja lapsele, oleks pidanud seal suurema osa enne üles kaevama. Rääkimata sellest, et ükskõik, kuhu poole Sa ka ei vaataks, ikka vaataks naabriga justkui peeglisse. Minu abikaasa (kes, muide, on põline tallinlane) käis mulle pikemat aega pinda kui suvine sääsk, et me läheks vaataks ühte maja, mis juba piltidelt oli vana. Kui ma sellel väiksel krundil seisin, siis mõtlesin, et mis siin ikka, lähme vähemalt vaatame. Noh, ja nii see läks. Astusime väravast sisse, koer pistis pööraselt jooksu (maad oli viis korda rohkem ja sellel oli aed ümber), laps kõndis sihikindlalt ühte punkti ja teatas, et sinna tuleb tema mänguväljak. Me abikaasaga polnud väravast veel kaugemale jõudnud. Jah, nii me selle ostsimegi.

20180624_103615
Elumaja. Enne esimese pildi tegemist jõudsime paremalt akna eest juba põõsa maha võtta.
20180624_103553
Laut ja ait, millest kunagi ehk külalistemaja saab.

Päris nii lihtne see siiski polnud. Saime ka meie oma saaga pankade ja notarite näol. Pikk jada lõputuna näivat stressi. Ja saaga jätkub. Majal on küll olemas projektid jms, aga ehitisregistrisse see kantud pole. Sellega ei ole meil kokkupuudet olnud varem, kuid õnneks kõik inimesed seal omavalitsuses ei ole veel puhkusele läinud ja saime kiiret nõu, millised esimesed sammud peaksime ära tegema. Eks sellest saan veel tulevikus kogemusi jagada. Tänaseks on igatahes maja meil käes – kõik need 48 aastat pesemata põrandad on üle pestud, mööbel majast välja visatud, ämblikuvõrgud laest korjatud ja loovuse nupp tööle keeratud, mis peas plaane looks, kuidas asjad olla võiksid.. loodetavasti varem, kui järgneva 48 aasta pärast. Saagu, mis saab, üks, mis kindel – me oleme nüüd maakad.

Nüüd siis sai see blogi endale lisaks muule veel ehitustemaatika. Pilte ja muud näeb jooksvalt Instagramist (instagram.com/marge.blog) hashtag #niinepuukodu. Kusjuures niinepuu nimetus tuleneb sellest, et meie krundil kasvad sadade aastate vanune pärn. Ka tema täpse vanuse plaanime veel välja selgitada.

Kui Sul on meile jagada nippe ja soovitusi või head kirjandust, mis meid renoveerimisel abistaks, siis palun jaga neid kommentaarides! 🙂

2 comments

 1. issand, kui äge, et selle blogi leidsin. Kindlasti hakkan jälgima, sest oleme nö samas pajas. Kolisime ka maale, vanasse majja + mis ei ole ka registris 😀

  Liked by 1 person

  • Tere tulemast, Piia! 🙂
   Selle registris olemisega läks meil isegi lihtsalt (ootamatult), palju keerulisem on see, et tahaksime kasutusluba sellele saada erinevatel põhjustel (sh selleks, et saaks maja laenutagatiseks panna ja renoveerimiseks veidi lisa võtta). Sellega enam nii lihtsalt ilmselt ei lähe. 😀

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s