“Mina teen, mis mina tahan!”

Lugu sellest, kuidas inimesed arvavad, et nad võivad teha mida iganes tuul pähe toob, kuniks korrakaitsjad (aka politsei) ei sekku. Natukene on sel lool kiusajate mekk man ehk ma ei ole tänaseks veel päriselt aru saanud, kuidas see erineb teistest kiusajatest ja nende tegudest. Kuidas see lugu erineb sellest teisest loost, mille ma kirjutasin (kooli)kiusamise kohta..

TAVI5748

Pilt: Taavi Tänava

Ma ei kirjuta seda täna, sest mul on pikad juhtmed või varem polnud julgust. Ma kirjutan seda täna, sest tunnen, et nüüd on õige aeg ja olen selle kõik iseendaga läbi rääkinud. Ma kirjutan loo sellest, kuidas Mirjamist sai internetis ohver ja ma ei kavatse seda pealt vaadata nii nagu ma ka päriselus ei vaata kiusamist pealt. Sattusin peale ühele postitusele – ma ei tea sellest blogist midagi ega pole sellest blogijast kunagi midagi kuulnud. Kuna see postitus väidetavalt rääkis ühest teisest blogijast Mirjamist, keda ma olen pikemat aega juba jälginud, siis avasin lingi. Pärast seda lubasin endale, et ei ava ühtki selle blogi linki enam, sest tema stiil ei ole kindlasti minule sobiv stiil. Mu esimene mõte oli, et milleks selline sisutühi üliemotsionaalne äärmiselt kehva argumenteerimisega postitus? Miks seda ei võinud omavahel ära klaarida? Otse ja omadega, ausalt ja julgelt silmast-silma? Ma ei tea tänaseni isegi tema nime, sest ma ei vaevunud end selle infoga kurnama. Nüüd, kus see öeldud, ma tahaksin heietada sel teemal üldisemalt ehk et, järgnev ei räägi vaid sellest blogijast vaid on mõeldud kõigile, kes endale on säärased õigused võtnud.

Kust võtavad inimesed õiguse endale teiste elu lahata? Vahet pole, millist osa sellest elust ja vahet pole kelle elu. Nii ihualasti luudeni välja võib avalikult lahata ainult ja AINULT iseennast, kui Sa selleks valmis oled. Miks inimesi huvitab, mida keegi ära viskab? Ma olen tänaseks korduvalt tahtnud iroonitseda – näiteks sellega, et viskasin ära kolm pahaks läinud keedukartulit, palun vabandust. Või kui nägin Instagrami lugudes, kuidas keegi käis turul ja kõik saadused olid pakitud eraldi kilekottidesse ja oleksin tahtnud saata (irooniliselt) talle vihase näo ja (kindlasti suurtähtedega!) teksti KAS SA OLED SASSIS PEAST, MIDA SA MAAILMALE TEED? Veelkord – irooniapõhiselt. Sest olgugi, et ma ei pea õigeks igal moel toidu äraviskamist, kui on võimalik teisiti ja pigem eelistan olla säästlik mitte “saastlik”, siis ma ei võta endale iial õigust öelda teistele, kuidas keegi peaks oma valikuid tegema, sest see on nende valik. Ja ma ei ole mingi hea musternäidis üheski valdkonnas oma elus. Miks peaks olema minu probleem, kes kui palju raha teenib, et saab lubada sagedat reisimist ja palju muud? Miks peaks mind huvitama, kes kui palju oma töötajatele maksab või miks tal töötajad vahetuvad? Miks üldse on see oluline näitaja, kui töötaja on 10 a samal kohal töötanud, sest minu kogemus näitab, et mõni töötab 20 a samal kohal igaõhtuselt asutust ja tööandjat kirudes? Või kuidas keegi oma lapsi kasvatab? Ma ei pruugi sellega nõustuda, aga ma kindlasti ei loeks iga tegu avalikult ette ja ei sõimaks ühtki vanemat maatasa.

Ma ei pane pahaks, kui keegi oma blogis kedagi kritiseerib. Ma tean ammu, et maailm pole ega saagi olema helge ühtehoidev koht, kus kõik üksteisele naeratavad (siiralt) ja midagi halvasti ei ütle ja taevast sajab vihma asemel vikerkaare nooli, mis kõigile armastust juurde jagavad. to be honest ma ilmselt ei peaks selles maailmas, kus kõik mulle naeratavad ja ootavad, et mina sama teeks, päevagi vastu. Ma panen pahaks, kui keegi avaldab oma arvamust alatul moel, kus puudub igasugune konstruktiivsus ja inimlikkus. Ühega ma olen nõus, blogijate ring ei pea olema ühtehoidev, just nagu pärismaailm seda pole. Aga edasiviiva kriitikaga.. seda võiks. Ma olen nõus ka, et seda ühte postitust ei pea kustutama (sest noh, sellisel moel ei oleks pidanud seda kirjutamagi), aga öelda, et kustutad alles siis, kui veebikonstaabel käsib? Mis asi see on? Et hoian Sind keldris luku taga ja lasen lahti alles siis, kui politsei käsib? Et panen Su maja põlema ja tuletõrjujad võib keegi kutsuda alles siis, kui politsei käsib? Mis asi see on, ma küsin!? Mis ajast on politsei käsk kõige olulisem – olulisem eetilisusest, empaatiast, inimlikkusest, täiskasvanulikkusest..? See teeb haiget. See, et maailm on muutunud paigaks, kus öeldakse, mida sülg suhu toob ja tehakse, mis pähe kargab, kuniks politsei ei karista. Ja mõelda vaid, kui palju on tehtut, mida tagasi ei saagi võtta.

Sul ei ole õigust teha teisele haiget ükskõik, kas politsei Sulle midagi ütleb või ei. Ei ole.

Üldjuhul ma arvan, et igasugune kiusamine, olgu see siis küber või muidu, tuleb Sulle tagasi. Kui mitte täna, siis tulevikus, kui mitte Sulle, siis Su lähedaste kaudu. Näiteks lastele, miks mitte? Kui sellele mõtled, kas homme ka suu avaneb kellegi elu lahkama või käsi tõuseb kedagi tõukama? Kui teed/ütled, mõtle, kas teeksid sama, kui tegemist oleks Sinu enda lapse, ema/isa või venna/õega?

IMG_8143

Ja kõik teised. Ma ei leia, et me peaksime sellist käitumist pealt vaatama. Ükskõik millist kiusamist, sõnalist, füüsilist või trükikirjas. Ma tean, et nüüd on suur kamalutäis inimesi, kellele ma jalgu jään, aga jään uhkusega, sest vähemalt ei jäänud vaikivaks pealtvaatajaks või möödakõndijaks, kui keegi pikali lükati ja teda jalgadega taguma hakati. Ükskõik, mis see põhjus ka ei ole. Selline käitumine ei ole mitte millegagi õigustatud. Kae kui viisakaks ma jäin ja kõik said ju ometigi aru, et mulle praegune olukord ei meeldi, eks? Julgen nende sõnade eest vastutada ja julgen isegi lasta seda postitust oma lapsel lugeda. Nii et mis iganes tuleb, bring it on, aga..

KELLEGI PÕRMUSTAMINE SÕNADE VÕI TEGUDEGA EI OLE OKEI!

Kuula laulu ka: Brigita Murutar – Mis kuradi kohas ma elan?

Teised blogijad sarnasel teemal:

Anette 🙏

Caroly blogi 🙏

Riin 🙏

MYST 🙏

Irma 🙏

Mari 🙏

Joshua 🙏

20 comments

  • Mul läks nii kaua aega, et end koguda. Tavapäraselt olen Instagramis aktiivne ja nüüd oli mingi pikem vaikuseperiood, sest kogusin end. Mul on Mirjamist kahju. Leian, et ükskõik, kui vähe Sulle keegi ei meeldi, siis nii ei tehta. Isegi kui seal on ammune sügavam isiklik vimm – see ei loe. Nii lihtsalt ei koorita kelleltki nahka maha.

   Meeldib

 1. Ma tahaks kuidagi lohutada, aga mitte ei oska. Ma pean ühe teise blogija, Madli, kombel ütlema, et mulle ei meeldi sellises Eestis enam elada. Kõik on halb, kõik on negatiivne, igaüks võtab endale õiguse teisi materiaalse, filtreid ei ole. Kari kiusajad! Eero Epneri koduvägivalla loos vist oli see, et kuidas võim ees nii pööbel järgi. Et kui juba riigijuhtide tasandil on OK suust välja sülitada, mis sülg sinna toonud, siis miks peaks tavainimene erinema. Ainult et moraal, empaatia ja head kombed on ka olemas, kahju et mõni peol/baaris/trennis/kivi all, oli kui neid jagati.

  Liked by 1 person

 2. Tegelikult ei olnud Jaanika ainuke blogija, kes Mirjamile liiga tegi. Jaanikast veel rohkem tegi liiga Mirjamile viie erineva postitusega hoopis meie staarblogija aga seda ei julge keegi välja öelda? Kurb. Saan aru, et kõik kardavad Mallukat aga see kuidas tema selle sae käima tõmbas ja peale tema postitust tuli Jaanika täiesti debiilne postitus, siis hetkel ma näen, et staarblogija tekitas Mirjamile palju sügavamaid haavu kui see Jaanika, keda ei loe 85% Eesti inimestest. Mina pole enda blogis sellest nimeliselt kirjutanud sest see pole mu blogi stiil aga Mallukat ma ei karda. Reaalselt te ei astu vastu sellepärast, et kardate teda? Naeruväärne. Muide, koos oleme tugevamad kui üks isik. Loodan, et staar on rahul, et sai jälle järgmise hinge mutta trampida, aga karmal on kombeks tagasi teha, just saying.
  #teamiiu #vihkaüksi

  Liked by 1 person

  • Mina näiteks ei teadnud Malluka postitusest, sest ma ei ole tema blogi kunagi jälginud ja ei hakka ka jälgima umbes sarnastel põhjustel nagu Jaanika blogi. Jaanika postitus jäi mulle ka poolkogemata ette. Aga Sinu suunamisel otsin meeleldi Malluka postituse üles. Ei karda ma nüüd küll ei Jaanikat, Mallukat ega ühtki teist blogijat. Elus on muid asju mida karta võiks, kui suur soov midagi karta on.

   Meeldib

  • PS. Väita kellelegi, et ta ei tee, midagi, sest kardab ja seda naeruväärseks pidada – need on liiga ennatlikud järeldused, mis võiks olemata olla.

   Meeldib

 3. Marge, need pole ennatlikud järeldused vaid blogijate enda sõnad 🙂 Ja Mallukal postitused ja kommentaarid kustutatud. Ehk see teema vaibub ja Miiu saab jälle normaalset elu elada 🙂
  Sinu postitusega olen 100% nõus.

  Liked by 1 person

  • Ma olen nõus, et Jaanika postitus oli debiilne ja ebavajalik, aga mis mulle hetkel ikka väga palju rohkem närvidele käib ja vihale ajab on see, et TEGELIKULT tegi Mallukas jälle “klassikalist Mallukat”, kus kiusaja ei ole mitte tema, vaid keegi teine. Jaanika blogi loeb tõesti ilmselt käputäis inimesi, küll aga loeb Mallukat maeiteapoolEestit ja kui ta seal kellegi maha teeb nagu seekord siis Mirjami, siis sellel on tagajärjed. Ma tean omast käest. Aga ta on kaval, ta kustutab postituse ära kui saab aru, et see võib tema Ema Teresa imagot kahjustada, alles jäävad teised postitused, need väikesed jobud saavad karistatud ja üles poodud ning Mallukas kõnnib sirge seljaga edasi.

   Minu ja Malluka tüli sai alguse sellest, et näiteks palusin tal maha võtta ühe pildi ta fotograafia algusaegadest, sest see meenutas õõvastavalt vanu post mortem fotosid ja inimesed tema postituse all nii ka kommenteerisid. Mallukas aga kees üle, ütles et ma saadan rasedale naise naisele surnud laste pilte (näitasin talle võrdlust) ja kustutas oma postitusest foto ära. Mis siis juhtus? Minust sai värdjas, kes rasedat naist kiusab. Oli see nii tegelikult?

   Ehk siis see on klassikaline Mallukas ja andke mulle andeks, ma ütlen küll, et 99% blogijatest ei julge talle mitte midagi öelda, sest 1) tahetakse kuulsusega sõber olla, sest äge ju, 2) loodetakse kasu kui teda kiita ja ülistada ja 3) teda tõepoolest kardetakse, tean seda nii ettevõtjatelt kui blogijatelt. Olles temaga isiklikult suhelnud küll ja küll, tean ma ka ise, mida ta on öelnud nii mõnegi koostöö kohta või kuidas ta muutus kui võim hakkas pähe lööma.
   Mis on lahendus? Lahendust ei olegi, sest keegi ei hakka ühtselt ta vastu, ei too teda maa peale. Muster jätkub samas vaimus. Proua närib läbi kõik, kes teda häirivad/kritiseerivad/talle “liiga teevad”.

   Minust ei ole täiskasvanulik siin seda kommentaari üldse kirjutada, aga ausalt mul lihtsalt kihvatas, olgu see kommentaar siin vihakõne või mida iganes. Ma lihtsalt ei saa aru, kuidas on ebajumala staatuses kõige ehtsam kiusaja ja mitte keegi ei näe seda läbi. Siin ei aita ka see kui blogijad kirjutavad, et Mallukas on kiusaja. Asjad paneb paika raha. Nii kaua kui tal on koostöid ja ülbust, ei kõiguta teda karvavõrdki, mida meie, “meeh-blogijad” ütleme. Mallukal on fenomenaalne oskus lauseid kontekstist välja kiskuda, teemad keerata peapeale ja asjad enda kasuks keerata.

   Liked by 1 person

   • Mul jääb üle vaid ennast õlale patsutada, et ma ei ole vaevunud temaga end piisavalt kurssi viima. Ma ei oska vastu kommenteeridagi, sest ma ei tea nendest postitustest, mille “ta on ära kustutanud”, mitte midagi. Ma ei näinud neid, kui need seal olid. See, mis praegu alles, oli minu silmis üsna rahulik kriitika, kus isegi näiteid toodud, kuidas tema silmis oleks võinud olukorda näha. Ja ma pean lähtuma sellest, mida ma ise olen näinud, mitte sellest, mida kuulen. Pean. Nii on aus. Ja ükskõik, kuidas need inimesed pole teistega käitunud, ma keeldun laskumast samale tasemele. Kui ma praegu juttude põhjal midagi aretama hakkan, siis oleksin samal tasemel. Aga ma ei taha. Ma ei ole Mallukat jälginud, kuna tema stiil ei olnud mulle juba aastaid tagasi meeldiv ja ma pole sellele meeldimisele ka teist võimalust pärast seda andnud. Ei ole vajalikuks pidanud. Kindlasti ei taha ma ka kuulsaid sõpru ega kiitust. Ei karda ka, sest olen selleks liiga põhimõttekindel inimene. Ma oleksin kindlasti vihane, kui oleksin neid postitusi lugenud, mida mulle nüüd järjest näiteks tuuakse.. aga praegu ei saa ma olla tema peale vihane asjade pärast, mida ma ise pole näinud. Üsna mitmel on temaga isiklik vimm, sest varasemad kokkupõrked olemas, järelikult miskit ikka telgitagustes toimub. Et mingi põhjus nagu peaks olema. Ja mul on sellest kahju. Aga täpsemalt sõna saan võtta ikka alles siis, kui ise olen näinud/tundnud.

    Meeldib

   • Eveliis, mina jällegi arvan, et maailm saab muutuda ainult veel koledamaks, kui ma kõikide sõnasabadest kinni haaraksin ja kellegi peale vimma kannaks ainult seepärast, et keegi ütles, et ta on vastik, ise midagi teadmata. Ka päriselus ja oma töös oleks mul väga raske, kui ma reageeriksin vaid juttude põhjal.

    Liked by 1 person

   • Jaa, ma olen nõus, absoluutselt. Ideaalmaailm nii peaks toimimagi, kahjuks aga on (blogi)maailm tihti teistsugune ja nii ongi, et väikesed saavad karistada, isegi kui põhjusega, sest suurematest ja tugevamatest ei käi jõud üle.

    Liked by 1 person

  • Anna andeks, Caroly! Tundsin, et “Reaalselt te ei astu vastu sellepärast, et kardate teda? Naeruväärne.” oli suunatud ka minu pihta ja sellisel juhul pidasin seda ennatlikuks järelduseks. Aga me jõudsime Sinuga omavahel juba selgeks rääkida, kes mida täpselt mõtles, kelle kohta, nii et all good!

   Meeldib

 4. Lugesin täiesti juhuslikult kõiki kõne all olevat postitusi: Jaanika, Malluka ja ka Mirjami postitust ning mina isiklikult olen sõnatu. Kui vanasti kirjutati solvanguid koolis peldikuseinale, siis täna on osa blogisid nagu peldikusein. Enda välja elamise kohta, kiusamisekoht, koht ropendamiseks ja milleks veel. Kõik müügiks. Andmata aru, et kiusatav objekt ei ole vaid see konkreetne isik ise. Ühe inimese “paljastamisele” asemel teed sa haiget lisaks veel tervele hulgale tema lähedastele. Võiks veel pikalt heietada, aga lühidalt – pole meie asi anda hinnanguid teiste valikutele, eluviisile ja -stiilile. Kui on kana kitkuda, mine kitku sellega, kellega teema on. Kõik muu on siinseid kommentaare tsiteerides debiilne.

  Liked by 1 person

 5. Mirjam selles loos ega üldisemalt ka ei ole kindlasti süütu kannataja. Ta on ikka väga ebasiiras inimene. Mulle ta blogi väga meeldis, kuni üks kord jäi ta postituses mingi lõik segaseks ja küsisin pahaaimamatult, mis ta silmas pidas täpselt, et kas … või …, teema oli täiesti tühine, à la kuidas mingit toitu valmistada. Ja sain niimoodi nähvata, et sa issand.
  Pärast seda läksid silmad lahti, ilmselt süvenesin ka rohkem kommentaariumisse tema postituste all, seal käis kogu aeg selline piitsalaksutamine niipea, kui keegi kirjutas midagi, mis ei olnud takkakiitmine ja taevani ülistamine.
  See praegune draama on ikka klassikaline paja ja katla juhtum, ei ole siin ohvreid, selline kassikaklus lihtsalt.

  Liked by 1 person

  • Pole kedagi süütuks pidanud. Isegi iseennast mitte. Jään selle juurde, et kui vähe Sulle keegi ka ei meeldiks või kui paha ta Sinu meelest pole – nii alatult ei käitu ükski mõistuse ja südamega inimene. Nii ei tehta.

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s